Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Čo je Bitcoin?

0 113

Bitcoin je forma digitálnej meny, ktorá je vytvorená a uložená elektronicky. Nikto ju neriadi. Bitcoiny nie sú tlačené v materiálnej podobe ako doláre alebo eurá – tvoria ich ľudia a čoraz viac firiem, ktoré majú počítače po celom svete so softvérom, ktorý rieši matematické úlohy.

Je to prvý príklad rastúcej kategórie peňazí známy ako kryptomena.

 

Čím sa odlišuje od klasických mien? 

Bitcoin je možné použiť na kúpu vecí elektronicky. V tomto zmysle je to bežné ako pri eurách alebo dolároch, ktoré sú tiež obchodované digitálne.

Avšak, najdôležitejšou vlastnosťou Bitcoinu, ktorá ho odlišuje od klasických peňazí je to, že je decentralizovaný. Žiadna inštitúcia neriadi bitcoinovú sieť. To stavia niektorých ľudí do pohodlia, pretože to znamená, že veľká banka nemôže ovládať ich peniaze.

Kto vytvoril Bitcoin? 

Softvérový vývojár s menom Satoshi Nakamoto navrhol Bitcoin ako elektronický platobný systém na základe matematického dôkazu. Myšlienkou bolo vytvoriť menu nezávislú od akéhokoľvek ústredného orgánu, elektronicky viac alebo menej ihneď prenosnú, s veľmi nízkymi poplatkami za prevod.

Kto tlačí Bitcoin?

Nikto. Táto mena sa fyzicky netlačí v tieni centrálnou bankou, nezodpovedá obyvateľstvu a vytvára svoje vlastné pravidlá. Banky môžu jednoducho produkovať viac peňazí, aby pokryli štátny dlh, čim znehodnocujú svoju menu.

Naopak, Bitcoin je vytvorený digitálne skupinou ľudí do ktorej sa môže ktokoľvek pripojiť. Bitcoiny sú ťažené pomocou počítačového výkonu v distribučnej sieti.

Táto sieť tiež vykonáva prevody digitálnej meny, čím efektívne tvorí vlastnú platobnú sieť Bitcoinu.

Takže existuje len obmedzené množstvo Bitcoinov? 

Presne tak. Protokol Bitcoinu – pravidlá, ktoré riadia fungovanie Bitcoinu – hovoria, že ťažením môže byť vytvorených len 21 miliónov Bitcoinov. Avšak, tie môžu byť rozdelené do menších častí (najmenšie deliteľné množstvo je sto milióntina Bitcoinu, ktorá sa volá „Satoshi“, nazvaná po zakladateľovi Bitcoinu).

Na čom je Bitcoin založený? 

Bežná mena bola založená na zlate alebo striebre. Teoreticky ste vedeli, že ak ste odovzdali dolár v banke, mohli ste dostať naspäť zlato (toto však v praxi nefungovalo). Ale Bitcoin nie je založený na zlate, je založený na matematike.

Ľudia po celom svete používajú softvérové programy, ktoré sa držia matematického vzorca na tvorbu Bitcoinov. Matematický vzorec je voľne dostupný, aby si ho mohol ktokoľvek pozrieť.

Softvér je tiež otvoreným zdrojom, čo znamená, že ktokoľvek si môže ho pozrieť, aby sa uistil či vykonáva to, čo sa od neho predpokladá.

Aké sú jeho vlastnosti? 

Bitcoin má viacero dôležitých vlastností, ktoré ho odlišujú od mien podporovaných vládou.

  1. Má decentralizovaný systém

Bitcoinová sieť nie je riadená jedným ústredným orgánom. Každé zariadenie, ktoré ťaží Bitcoin a spracováva prevody, tvorí časť siete a zariadenia pracujú spolu. To znamená, že jeden ústredný orgán nemôže meniť menovú politiku a spôsobiť rozpad – alebo jednoducho rozhodovať o zobratí Bitcoinov ľuďom, ktorí ich vlastnia, ako sa to rozhodla urobiť Európska Centrálna Banka na Cypre v roku 2013. V prípade, že niektorá časť siete bude offline alebo bude mať výpadok, peniaze budú stále v pohybe.

  1. Jednoducho sa nastavuje

Pri otváraní bankového účtu v bežných bankách prechádzate cez rôzne postupy, aby ste si ho vybavili. Nastavenie obchodných účtov pre platbu je ďalšou Kafkaiskou úlohou, ktorá je zaťažená byrokraciou. Bitcoinovú adresu si však môžete nastaviť za pár sekúnd a nikto sa vás nepýta žiadne otázky, a je to bez akýchkoľvek poplatkov.

  1. Je anonymný

Užívatelia môžu mať viacero bitcoinových adries, ktoré nie sú prepojené s ich menami, adresami alebo inými osobnými identifikačnými údajmi. Avšak…

  1. Je kompletne transparentný

…Bitcoin ukladá detaily každého prevodu, ktorý bol v sieti vytvorený vo veľkej verzii všeobecnej účtovnej knihy, ktorá sa nazýva blockchain. Blockchain hovorí o všetkom.

Ak máte verejne používané bitcoinové adresy, ktokoľvek môže povedať koľko Bitcoinov je uložených na danej adrese. Nevedia však, že je to vaša adresa.

Existujú opatrenia, aby urobili činnosti ľudí na bitcoinovej sieti transparentnejšími, ako je zabrániť neustálemu používaniu rovnakej adresy a prevádzaniu veľkého množstva Bitcoinov na jednu adresu.

  1. Poplatky za prevod sú zanedbateľné 

Vaša banka vám môže účtovať za medzinárodný prevod 10 €. Bitcoin vám tento poplatok neúčtuje.

  1. Je rýchly 

Môžete poslať peniaze kdekoľvek a budú doručené o pár minút neskôr, akonáhle bitcoinová sieť spracuje platbu.

  1. Je nezvratný 

Keď už odošlete Bitcoiny, nie je spôsob ako ich získať späť, ak vám ich príjemca nevráti naspäť. Sú jednoducho navždy preč.

Takže teoreticky má Bitcoin ešte veľa pred sebou. Ako to funguje v praxi? Prečítajte si viac, aby ste sa dozvedeli ako sa Bitcoiny ťažia, čo sa deje, keď sa vytvorí prevod Bitcoinov a ako sieť všetko sleduje.

24H Range -
/

 

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.