Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Kde môžem kúpiť Bitcoin? 

0 104

Kde môžem kúpiť Bitcoin? 

 

Naučili ste sa základy o Bitcoine a ďalším krokom je nejaké Bitcoiny získať. Ale ako? Tento sprievodca vám poskytne to, čo potrebujete vedieť. Bitcoiny môžete kúpiť buď v zmenárniach alebo priamo od iných ľudí cez trhy.
Môžete zaplatiť rôznymi spôsobmi, od hotovosti, cez kreditné a debetné karty až po bankové prevody, alebo dokonca inými kryptomenami, záleží u koho ich kupujete a kde žijete.

Prekvapivo, stále nie je ľahké kúpiť Bitcoiny s kreditnou kartou alebo cez PayPal, záleží to na vašej právomoci.

Je to pretože takéto transakcie môžu byť ľahko prerušené telefonátom kartovej spoločnosti. Keďže je ťažké dokázať, že nejaký tovar prešiel inými rukami pri prevode bitconov, zmenárne a aj väčšina súkromných predajcov sa tejto platobnej metóde vyhýba.

Avšak, nedávno sa v niektorých krajinách rozrástli možnosti pre užívateľov. CoinbaseCircle v USA ponúka nákupy kreditnými kartami. Bittylicious, CoinCorner a Coinbase ponúkajú túto službu vo Veľkej Británii, kde akceptujú kreditné a debetné karty Visa a MasterCard so zapnutým 3D zabezpečením.

Spotrebitelia s nedostatočným prístupom k bankovým službám v USA sa môžu obrátiť na expresscoin, ktorý nedávno začal slúžiť tomuto trhu a prijíma peňažné príkazy, osobné šeky a bankové prevody.

 

 

Predovšetkým, zabezpečte si bitcoinovú peňaženku

Budete potrebovať miesto, kde si svoje nové Bitcoiny uložíte. V bitcoinovom svete sa to nazýva „peňaženka“, ale najlepšie by sa to mohlo vnímať ako druh bankového účtu. V závislosti od bezpečnostných úrovní, ktoré chcete vám rôzne peňaženky poskytnú odlišné úrovne bezpečnosti. Niektoré sa správajú ako bežné účty s pohybmi a sú porovnateľné s tradičnou koženou peňaženkou, zatiaľ čo iné majú ochranu vojenského levelu.

Hlavné možnosti sú:

(1) softvérová peňaženka uložená na pevnom disku vášho počítača,

(2) online, webová služba alebo

(3) trezorová služba, ktorá chráni vaše Bitcoiny offline alebo viac-podpisová (multisig) peňaženka, ktorá používa množstvo kľúčov na ochranu účtu.

Väčšina z nich je zraniteľná: ak si ukladáte Bitcoiny lokálne na svoj počítač, uistite sa, že si pravidelne zálohujete vašu peňaženku v prípade poškodenia disku; online webové peňaženky využívajú rôzne stupne ochrany voči hackerom, od celkom dobrých (mnoho-faktorová autentifikácia) až po celkom slabú (ID a heslo).

Pre viac informácií o uchovávaní Bitcoinov, pozrite príručku k tejto téme.

 

 

Zmenárne a online peňaženky

 

Nováčikovia nájdu množstvo zmenární a peňaženiek, ktoré bojujú o svoj biznis. Niektoré sú plne rozvinuté zmenárne pre inštitucionálnych obchodníkov, zatiaľ čo iné sú jednoduchšie peňaženky s obmedzenými možnosťami nákupu a predaja.

Väčšina zmenární a peňaženiek pre vás uloží veľké množstvo digitálnej alebo fiat meny, podobne ako bežný bankový účet.

Zmenárne a peňaženky sú najlepšou možnosťou, ak sa chcete zapojiť do pravidelného obchodovania a špekulácií, nepotrebujete úplnú anonymitu a nevadia vám zdĺhavé byrokratické postupy, ktoré zvyčajne vyžadujú dôkaz totožnosti a poskytnutie podrobných kontaktných údajov.

Toto je zákonom vo väčšine krajín a žiadna regulovaná zmenáreň sa tomu nemôže vyhnúť, keďže akákoľvek spoločnosť, ktorá je prepojená so súčasným finančným systémom musí splniť požiadavky o „identite svojho zákazníka“ a proti praniu špinavých peňazí.

Najlepšia možnosť zmenárne tiež závisí od toho, kde sa nachádzate. Pre viac informácií si môžete pozrieť tento zoznam hlavných bitcoinových zmenární/peňaženiek po celom svete, a platobné metódy, ktoré umožňujú.

Pozrite si nášho sprievodcu: Ako nakúpiť Bitcoiny na Slovensku

V súčasnosti najväčšími obchodnými burzami podľa objemu sú Bitfinex (Hong Kong), Bitstamp (Spojené štáty), BTC-e (neznáme), Kraken (Spojené štáty), Huobi (Čína a Hong Kong), OKCoin (Čína) a BTCC (Čína).

Coinbase je populárna peňaženka a zmenáreň, ktorá bude tiež obchodovať americké doláre a eurá za Bitcoiny. Spoločnosť má webové a mobilné aplikácie. Pôvodom americká spoločnosť Coinbase nedávno otvorila svoje služby veľkému počtu Európskych krajín.

Circle ponúka užívateľom po celom svete šancu uložiť, odoslať, získať a zameniť Bitcoiny. V súčasnosti len občania Spojených štátov môžu prepojiť svoje bankové účty na vkladové účty, ale možnosťou sú tiež kreditné a debetné karty. Aplikácie pre iOS a Android sú už dostupné.

Peňaženka a poskytovateľ bitcoinovej debetnej karty Xapo nedávno vstúpil do tohto boja, kde ponúka vklady vo fiat mene, ktorá je vo vašom účte zmenená na Bitcoin.

Coinjar, zmenáreň a poskytovateľ peňaženky je lídrom na trhu v Austrálii. Startup založený v Melbourne získal finančné prostriedky vo výške 500 tisíc AUD a získal ocenenie na Finovate Europe 2015 za skúsenosti svojich užívateľov. Spoločnosť predstavila službu debetnej karty „Coinjar Swipe“ vo Februári 2015.

Unocoin je zmenáreň zameraná na Indický trh, ktorá umožňuje užívateľom nakupovať, predávať a ukladať Bitcoiny. Vklady môžu byť vykonané cez akúkoľvek národnú online banku alebo cez NEFT/RTGS. Registrácia PAN kartou je potrebná pre používanie služieb stránky.

Po nastavení účtu budete pravdepodobne musieť prepojiť existujúci bankový účet a zabezpečiť presun finančných prostriedkov bankovým prevodom na váš nový účet v zmenárni. Pri tomto sa zvyčajne účtuje poplatok. Niektoré zmenárne vám umožňujú urobiť vklad osobne na ich bankový účet (t.z. cez pracovníka banky, nie automat).

Zatiaľ čo ľudia vo väčšine krajín môžu presúvať peniaze na zámorské účty, poplatky sú omnoho vyššie a môžete sa stretnúť s dlhšími oneskoreniami pri zmene vašich Bitcoinov naspäť na fiat menu (ak by ste to chceli aj napriek tomu urobiť).

Ak sa od vás žiada prepojiť váš bankový účet, aby ste mohli používať zmenáreň, tak sú povolené len banky z danej krajiny.

 

 

Upozornenia o zmenárňach, peňaženkách a bankách

 

Napriek požiadavkám pre dôkaz totožnosti si zapamätajte, že zmenárne a peňaženky neposkytujú rovnakú ochranu ako banky.

Napríklad, často neexistuje žiadne alebo môže byť len obmedzené poistenie pre váš účet, ak zmenáreň ukončí svoju prevádzku alebo je napadnutá a vykradnutá hackermi. Takýto prípad sa stal nie moc slávnej zmenárni Mt Gox.

Vo väčšine sveta Bitcoin nemá právny štatút ako mena a úrady zvyčajne nevedia ako najlepšie pristupovať ku krádeži. Niektoré väčšie zmenárne po krádeži kompenzovali finančné prostriedky zákazníkov zo svojich vlastných, ale v tomto štádiu nie sú zo zákona povinní urobiť to.

Ak dôjde ku krádeži z vašej osobnej peňaženky kvôli chybe v bezpečnosti alebo hesle z vašej strany, nemáte žiadny zaručený spôsob na náhradu vašich finančných prostriedkov.

Niektoré banky vidia, že digitálna mena odmieta pracovať s finančnými prostriedkami, ktoré boli výsledkom transakcií s digitálnou menou, s odvolaním sa na regulačnú neistotu. Najprv si pozrite zoznam uvedený nižšie, ak chcete vedieť či vaša banka podnikla kroky voči užívateľom v minulosti, a pre vašu ochranu, otvorte si účet v banke, ktorá rešpektuje Bitcoin.

Tu sú niektoré banky, ktoré diskriminujú Bitcoin.

 

 

Priame obchody alebo obchody mimo zmenárne

 

Ak žijete v meste, uprednostňujete anonymitu alebo nechcete mať ťažkosti s bankou, najľahšou možnosťou získať Bitcoin je cez priamy predaj od miestneho predajcu.

LocalBitcoins je prvá stránka, kde sa takéto transakcie uskutočňujú a dohadujú sa ceny. Stránka tiež poskytuje službu uloženia ako pridanú vrstvu ochrany pre obe strany.

Existujú bezpečnostné hľadiská pre kupujúcich a predávajúcich, najmä ak ide o veľký obchod. Vždy sa stretnite na rušnom verejnom mieste, nestretávajte sa v súkromných domovoch a prijmite všetky opatrenia, ktoré by ste zvyčajne spravili, keď sa prechádzate s obrovským množstvom peňazí.

Pamätajte si, ak sa niekde stretávate osobne, tak budete potrebovať prístup k vašej bitcoinovej peňaženke. Či je to smartfón, tablet alebo laptop, budete tiež potrebovať prístup k internetu, aby ste potvrdili transakciu.

Ak obchody jeden na jedného nie sú pre vás, pozrite si Meetup.com, kde zistíte či má vaša oblasť skupinu, ktorá sa stretáva, kde môžete všetko urobiť v skupinovom nastavení a naučiť sa v procese veľa od iných členov.

V závislosti od predajcu môžete zaplatiť za premium okolo 5-10 % naviac oproti cene zmenárne kvôli priamemu predaju, dôvere a súkromiu. Skutočný obchodník bude cenu vyjednávať pred stretnutím, ale mnohí nebudú chcieť čakať príliš dlho v prípade, že hodnota Bitcoinu sa dramaticky pohne. Niektorí predajcovia vám umožnia platiť cez PayPal účet, avšak väčšina uprednostňuje nevratnú hotovosť pre dôvody, ktoré už boli popísané.

Tiež je rozumné najprv si skontrolovať, či takéto obchody sú legálne vo vašej oblasti. Existuje tiež malé riziko, že vzbudíte policajné podozrenie výmenou hotovosti na verejnom mieste, ak si myslia, že obchodujete s niečím viac nezákonným.

 

Jedno alebo dve slová o „ťažení“ 

 

A čo hovoríte na ťaženie? Počuli ste, že si môžete vytvoriť vlastné Bitcoiny? Mohli ste počuť o „ťažení“ vlastných Bitcoinov s počítačom alebo výkonnou grafickou kartou. To bolo však možné donedávna, ale čas a rastúca popularita Bitcoinu priniesla do siete výkonnejšie, špecifické ťažiace zariadenia (nazývané ASIC), zvyšujúce náročnosť a energiu potrebnú na ťaženie hodnotného množstva Bitcoinov. Navyše, množstvo Bitcoinov, ktoré ešte treba vyťažiť prudko klesá časom. To všetko znamená, že samotné ťaženie nie je tak rentabilné ako pred rokom. Mnoho ľudí bude platiť viac za hardvér a elektrickú energiu v porovnaní s tým čo sa im vráti v hodnote Bitcoinu.

Väčšinu ťaženia v týchto dňoch robia veľké skupiny, ktoré sa nazývajú „pools“ (bazény) a spoločnosti, ktoré sú špecificky nastavené na ťaženie. Môžete si kúpiť podiely v takomto bazéne (pool) alebo spoločnosti, avšak ťaženie rozhodne už nie je takou záľubou ako predtým. Ak chcete začať ťažiť, pozrite si našu príručku, ktorú nájdete tu.

Ktokoľvek tvrdí, že Bitcoiny môžete ťažiť s obyčajným počítačom alebo dokonca radom grafických kariet, má buď neaktuálne informácie, alebo sa môže snažiť predať vám zastarané zariadenie. Majte sa na pozore.

Ďalšou relatívne novou možnosťou je „cloud mining“, kde na ťažbu Bitcoinov bez investovania do drahých a výkonných zariadení sa platí za používanie dátových centier spoločností na ťažbu v ich mene. Pre viac informácií si pozrite našu príručku pre „cloud mining“.

 

 

Investičná dôvera 

Ak sa vám nepáči myšlienka kupovať a bezpečne uchovávať veľké množstvo Bitcoinov, tak sa môžete obrátiť na investičnú dôveru, ako je Bitcoin Investment Trust (BIT) alebo The Winklevoss ETF.

Táto dôvera investuje výhradne do Bitcoinov a používa najmodernejší protokol na ich bezpečné uchovávanie v mene svojich akcionárov. Doteraz bol fond výhradne pre serióznych (čiže veľmi bohatých) investorov, ale teraz je otvorený pre všetkých.

Bitcoin Superfund je nová možnosť, ktorá bola spustená vo Veľkej Británii.

 

Bitcoin automaty

Hoci je to pomerne nový koncept, bitcoinové automaty vo svojom množstve rastú. Ďalšie prichádzajú od množstva rôznych predajcov vrátane BitAccess, CoinOutlet, Genesis Coin, Lamassu a Robocoin.

Je to ako pri priamej výmene, avšak so strojom. Vložíte hotovosť a buď naskenujete QR kód vašej mobilnej peňaženky alebo získate papierovú potvrdenku s kódmi, ktoré sú potrebné pre načítanie Bitcoinov do vašej peňaženky.

Výmenné kurzy sa líšia a môžu byť od 3% do 8% nad štandardnou cenou.

Sledujte najnovšie správy o bitcoinových automatoch a tiež si pozrite ich umiestnenia po celom svete cez našu mapu bitcoinových automatov.

Záver

Kupovanie Bitcoinov nie je vždy také ľahké ako nováčikovia očakávajú. Dobrou správou je, že množstvo možností sa stále zvyšuje a zjednodušuje. Niektorí dokonca nepotrebujú peňaženku alebo prístup k internetu. Ďalšie myšlienky obsahovali bitcoinové debetné karty, fyzické bitcoinové mince s predinštalovanou hodnotou peňaženky a karty s úložnou hodnotou.

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.