Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Ako funguje ťaženie Bitcoinu 

0 253

 

Ako funguje ťaženie Bitcoinu 

V tradičných systémoch fiat peňazí, vlády jednoducho tlačia viac peňazí, keď to potrebujú. V prípade Bitcoinu sa však peniaze netlačia vôbec – sú objavované. Počítače po celom svete ťažia mince (coins) súťažením medzi sebou.

Ako sa ťaženie uskutočňuje? 

Ľudia si medzi sebou stále posielajú Bitcoiny cez bitcoinovú sieť, avšak pokiaľ niekto nedrží záznam o všetkých týchto transakciách, nikto by nebol schopný sledovať kto za čo platil.

Bitcoinová sieť sa zaoberá tým, že zhromažďuje všetko z vytvorených transakcií počas stanoveného obdobia do zoznamu, ktorý sa nazýva blok. Prácou minerov je potvrdiť tieto transakcie a zapísať ich do hlavnej účtovnej knihy.

 

 

Vytvorenie hashu 

Táto všeobecná účtovná kniha je dlhý zoznam blokov známy ako „blockchain“. Môže sa použiť na preskúmanie akejkoľvek transakcie vytvorenej medzi akýmikoľvek adresami v akomkoľvek bode v sieti. Kedykoľvek sa vytvorí nový blok transakcií, tak je pridaný do blockchain, čím vytvára čoraz dlhší zoznam všetkých transakcií, ktoré sa uskutočnili na bitcoinovej sieti. Neustále aktualizovaná kópia bloku je poskytnutá tým, ktorí sa na tom podieľajú, aby vedeli čo sa deje.

Všeobecná účtovná kniha však musí byť dôveryhodná a všetko z nej je uchované digitálne. Ako si môžeme byť istí, že blockchain zostáva neporušená a nikdy nie je s ňou manipulované? Práve tu prichádzajú mineri.

Keď sa vytvára blok transakcií, mineri ho dávajú do procesu. Zoberú informácie, ktoré sú v bloku, použijú na to matematický vzorec a premenia to ešte na niečo iné. Toto niečo iné je ďaleko kratšia, zdanlivo náhodná následnosť písmen a čísel známa ako „hash“. Tento hash je uložený spolu s blokom na konci „blockchain“ v danom okamihu. Hashy majú niektoré zaujímavé vlastnosti. Je ľahké vytvoriť hash zo zbierky dát ako je bitcoinový blok, ale je prakticky nemožné zistiť aké to boli dáta len pri pohľade na daný hash. A zatiaľ čo je veľmi ľahké vytvoriť hash z veľkého množstva dát, tak každý hash je výnimočný. Ak zmeníte len jeden znak v bitcoinovom bloku, jeho hash sa úplne zmení. Mineri nepoužívajú na generovanie hashu len transakcie v bloku. Niektoré iné časti dát sa tiež používajú. Jedna z takýchto častí dát je hash posledného bloku uloženého v blockchain.

Pretože každý hash bloku sa vytvára pomocou hashu z predchádzajúceho bloku, stáva sa tak digitálnou verziou voskovej pečate. Potvrdzuje to, že tento blok a každý ďalší blok po ňom je legitímny, pretože ak by ste s ním manipulovali, všetci by o tom vedeli.

Ak by ste skúšali sfalšovať transakciu zmenou bloku, ktorý už bol uložený v blockchain, tento hash bloku by sa zmenil. Ak by niekto skontroloval pravosť bloku spustením hashovej funkcie, zistil by, že hash bol iný ako ten, ktorý už bol uložený spolu s tým blokom v blockchain. Blok by bol okamžite podozrivý ako falošný. Pretože hash každého bloku sa používa na vytvorenie hashu ďalšieho bloku v reťazci, manipulovanie s blokom by spôsobilo, že hash nasledovného bloku bude tiež nesprávny. Toto by pokračovalo celú cestu po reťazci a vyhadzovalo by všetko čo by bolo v rane.

 

Súťaženie o mince 

Toto je spôsob ako mineri uzatvárajú blok. Všetci medzi sebou súťažia pomocou softvéru vytvoreného konkrétne na ťažbu blokov. Zakaždým, keď niekto úspešne vytvorí hash, tak získa ocenenie 25 bitcoinov, blockchain je aktualizovaná a všetci na sieti o tom vedia. Toto má za cieľ udržať ťaženie a transakcie v pohybe.

Problémom je, že je veľmi jednoduché vytvoriť hash zo zbierky dát. Počítače sú v tomto veľmi dobré. Bitcoinová sieť to musí spraviť náročnejším, inak by všetci hashovali stovky blokov transakcií každú sekundu a všetky Bitcoiny by boli vyťažené za pár minút. Protokol Bitcoinu zámerne sťažuje ťaženie niečím, čo sa nazýva „dôkaz o práci“.

Protokol Bitcoinu už nebude prijímať žiadny starý hash. Vyžaduje sa, že hash bloku musí vyzerať určitým spôsobom; musí mať určitý počet núl na začiatku. Neexistuje žiadny spôsob, ktorý by povedal ako bude hash vyzerať predtým než ho vytvoríte, a akonáhle zaradíte novú časť dát do kombinácie, tak hash bude úplne odlišný.

Mineri nemusia zasahovať do dát transakcií v bloku, ale musia zmeniť dáta, ktoré používajú, aby vytvorili odlišný hash. Robia to pomocou ďalšej náhodnej časti dát, ktorá sa nazýva „nonce“. To sa používa pri dátach transakcií na vytvorenie hashu. Ak hash nezodpovedá požadovanému formátu, tak „nonce“ sa zmení a celý prvok sa hashuje odznova. Môže to trvať mnoho pokusov pokým sa nájde „nonce“, ktorý funguje. Všetci mineri v sieti sa to snažia robiť súčasne a týmto spôsobom mineri zarábajú svoje bitcoiny.

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.