Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Ako fungujú bitcoinové transakcie

0 319

Ako fungujú bitcoinové transakcie? 

Bitcoinové transakcie sa posielajú z a do elektronických bitcoinových peňaženiek, a digitálne sa podpisujú kvôli bezpečnosti. Všetci na sieti vedia o transakcii a históriu transakcie možno sledovať späť k bodu, kde boli Bitcoiny vytvorené.

Držanie Bitcoinov je skvelé, ak ste špekulantom, ktorý čaká, že cena pôjde vyššie, ale celou pointou tejto meny je míňať ju, pravda? Takže, ako fungujú transakcie, keď míňate Bitcoiny?

 

 

Neexistujú žiadne Bitcoiny, iba záznamy bitcoinových transakcií 

Je tu jedna zábavná vec o Bitcoinoch: nikde neexistujú, dokonca ani na pevnom disku. Hovoríme o niekom, kto má bitcoiny, ale keď sa pozrieme na konkrétne bitconové adresy, tak neexistujú žiadne digitálne Bitcoiny držané na nich v rovnakom spôsobe ako by ste mohli držať eurá alebo doláre na bankovom účte. Nemôžete poukázať na fyzický objekt, alebo dokonca digitálny súbor a povedať, že „toto je Bitcoin“. Namiesto toho existujú len záznamy transakcií medzi odlišnými adresami so zostatkom, ktorý sa zvyšuje alebo znižuje. Každá transakcia, ktorá sa uskutočnila je uložená v obrovskej verejnej účtovnej knihe, ktorá sa nazýva blockchain. Ak chcete zistiť zostatok akejkoľvek bitcoinovej adresy, informácie nie sú držané na tejto adrese; musíte si to pozrieť na blockchain.

Ako vyzerá taká transakcia? 

Ak Erika posiela nejaké Bitcoiny Petrovi, tak táto transakcia bude mať tri časti informácií:

Vstup. To je záznam bitcoinovej adresy, ktorá bola použitá na odoslanie Bitcoinov Erike na prvom mieste (získala ich od svojej kamarátky Moniky).

Množstvo. To je množstvo Bitcoinov, ktoré Erika posiela Petrovi.

Výstup. To je bitcoinová adresa, ktorú vlastní Peter.


Ako sa to posiela? 

Na poslanie Bitcoinov potrebujete dve veci: bitcoinovú adresu a súkromný kľúč (private key). Bitcoinová adresa sa generuje náhodne a je jednoducho poradím písmen a čísel. Súkromný kľúč (private key) je ďalšie poradie písmen a čísel, ale na rozdiel od bitcoinovej adresy, je tajne uschovaný.

Premýšľajte o vašej bitcoinovej adrese ako o bezpečnom trezore s preskleným predkom. Všetci vedia, čo v ňom je, ale iba súkromný kľúč (private key) ho môže odomknúť na zobratie alebo vloženie vecí.

Keď Erika chce poslať Petrovi Bitcoiny, tak použije jej súkromný kľúč (private key) na podpísanie správy so vstupom (zdrojová transakcia mincí), množstvo, a výstup (Petrova adresa). Potom ich pošle z jej bitcoinovej peňaženky do širšej bitcoinovej siete. Odtiaľ mineri overia transakciu a vložia ju do bloku transakcií a napokon ju tým vyriešia.

 

Prečo musím niekedy čakať kým moja transakcia prejde? 

Pretože vaša transakcia musí byť overená minermi a niekedy ste nútení čakať pokým nedokončia ťažbu. Protokol Bitcoinu je nastavený tak, aby ťažba každého bloku trvala zhruba 10 minút.

Niektorí obchodníci vás môžu nechať čakať až pokým nie je potvrdený celý blok, čo znamená, že si môžete urobiť šálku kávy a vrátiť sa späť znova za krátku chvíľu predtým než si môžete stiahnuť digitálny tovar alebo využiť zaplatenú službu.

Na druhej strane, niektorí obchodníci vás nenechajú čakať až pokým bude potvrdená transakcia. Efektívne sa chopia šance a predpokladajú, že nebudete pokúšať a miniete tie isté Bitcoiny ešte predtým než sa transakcia potvrdí. Toto sa často stáva v prípade transakcií s nízkou hodnotou, kde riziko podvodu nie je také veľké.

Čo, ak sa vstupné a výstupné množstvá nezhodujú? 

Pretože Bitcoiny existujú len ako záznamy transakcií, môžete skončiť s mnohými odlišnými transakciami, ktoré sú viazané na konkrétnu bitcoinovú adresu. Možno Janka poslala Erike dva Bitcoiny, Filip jej poslal tri Bitcoiny a Monika jej poslala jediný Bitcoin, všetky sú to oddelené transakcie v oddelených časoch.

Tieto transakcie nie sú automaticky skombinované v peňaženke Eriky, aby vytvorili jeden súbor obsahujúci šesť Bitcoinov. Jednoducho sú tam usadené ako odlišné záznamy transakcií. Keď Erika chce poslať Bitcoiny Petrovi, tak jej peňaženka sa pokúsi použiť záznamy transakcií s rôznymi množstvami, ktoré sa pripočítajú k množstvu Bitcoinov, ktoré chce poslať Petrovi.

Je šanca, že keď Erika chce poslať Petrovi Bitcoiny, nebude mať presne správne množstvo Bitcoinov z iných transakcií. Možno len chce poslať Petrovi 1.5 BTC

Žiadna z transakcií, ktoré má na jej bitcoinovej adrese nie vhodná je pre dané množstvo, a žiadne z nich, keď sa skombinujú, sa nespočítajú do požadovaného množstva. Erika nemôže rozdeliť transakcie na menšie množstvá. Môže radšej minúť len celkový výstup transakcie než to deliť na menšie množstvá. Namiesto toho, Erika bude musieť odoslať jednu z prichádzajúcich transakcií a potom sa jej zvyšok Bitcoinov vráti ako výdavok.

Erika odosiela Petrovi dva Bitcoiny, ktoré dostala od Moniky. Monika je vstupom a Peter je výstupom. Avšak množstvo je len 1.5 BTC, pretože to je všetko, čo chce odoslať. Takže jej peňaženka automaticky vytvorí dva výstupy pre jej transakciu: 1.5 BTC Petrovi, a 0.5 BTC na novú adresu, ktorá bola vytvorená pre Eriku na držanie jej výdavku od Petra.

 

Existujú nejaké poplatky za transakciu? 

Niekedy, ale nie vždy.

Poplatky za transakciu sú počítané pomocou rôznych faktorov. Niektoré peňaženky vám umožňujú manuálne si nastaviť poplatky za transakciu. Akýkoľvek pomer transakcie, ktorý nie je vyzdvihnutý príjemcom alebo vrátený ako výdavok je považovaný za poplatok. Ten potom postupuje ako extra odmena šťastnému minerovi, ktorý vyriešil blok transakcií. Práve teraz veľa minerov spracováva transakcie za žiadne poplatky. Keďže odmena za blok pri Bitcoinoch klesá, tak toto sa stane menej pravdepodobným.

Jednou z frustrujúcich vecí pri poplatkoch za transakcie v minulosti bolo, že výpočet týchto poplatkov bol komplexný a tajný. Bol výsledkom niekoľkých aktualizácií v protokole a vyvíjal sa organicky.

Aktualizácie v hlavnom softvéri, ktorý spracováva bitcoinové transakcie bude mať zmenu v spôsobe akým spracováva poplatky za transakcie, a namiesto toho sa odhaduje najnižší poplatok, ktorý bude prijatý.

 

Môžem dostať potvrdenku? 

Bitcoin nebol skutočne určený na potvrdenky. Avšak vo verzii 0.9 prichádzajú zmeny, ktoré zmenia princíp fungovania platieb, čím sa stanú omnoho užitočnejšími a vyspelými.

Spracovateľ platieb ako BitPay tiež poskytuje pokročilé funkcie, ktoré by ste normálne nezískali pri pôvodnej bitcoinovej transakcii, ako sú potvrdenky a webové stránky s potvrdením objednávky.

Čo, ak chcem odoslať len časť Bitcoinu? 

Bitcoinové transakcie sú deliteľné. Jednotka satoshi je sto milióntina Bitcoinu a na bitcoinovej sieti je možné poslať takú malú transakciu ako je 5430 satoshi jednotiek.

 

 

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.