Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Ako predať Bitcoin

0 416

 

 

 

Ako predať Bitcoin

Predaj Bitcoinu nie je tak priamy ako nákup Bitcoinu, ale našťastie sme tu my, aby sme vám pomohli. Tento sprievodca vám poskytne všetky informácie, ktoré potrebujete pre výber vašej digitálnej meny.

Ak sa rozhodujete ako predáte váš Bitcoin, najprv potrebujete zvážiť, ktorá metóda sa najlepšie hodí vo vašej situácii: predávanie Bitcoinu online alebo predávanie Bitcoinu osobne. Každá možnosť má svoje výhody a nevýhody.

Predávanie Bitcoinu online 

Predávanie Bitcoinu online je omnoho bežnejším spôsobom obchodovania s vaším Bitcoinom. Existujú tri spôsoby ako predať Bitcoin online.

  1. Prvý spôsob zahŕňa priamy obchod s ďalšou osobou, sprostredkovateľ, ktorý uľahčuje spojenie. 
  2. Druhý spôsob je prostredníctvom online burzy, kde váš obchod je skôr výmena s burzou než ďalším jednotlivcom. 
  3. Nové peer-to-peer obchodné burzy, ktoré umožňujú vlastníkom Bitcoinov získať zlacnený tovar s ich Bitcoinami cez iných, ktorí chcú získať kryptomenu s kreditnou/debetnou kartou. Tieto dve skupiny sa spojili, aby vyriešili oba problémy v podobe peer-to-peer výmeny.
  1. Priame obchody: Webstránky, ktoré ponúkajú tento typ predajnej štruktúry sú Coinbase a LocalBitcoins v USA, a BitBargain UK a Bittylicious vo Veľkej Británii.

Na týchto stránkach sa budete musieť zvyčajne registrovať ako predajca. To vyžaduje overenie vašej identity, o ktorej si povieme opäť neskôr. Ak ste sa zaregistrovali, tak môžete poslať ponuku signalizujúcu, že chcete predávať a webstránka vás upozorní, keď kupujúci bude chcieť s vami obchodovať. Od tohto bodu je vaša interakcia výhradne s kupujúcim, ale používate webstránku na dokončenie vášho predaja.

Proces predaja na Bitbargain UK a Bittylicious môže celkom zahŕňať a vyžadovať trpezlivosť. Avšak, zákaznícka podpora na poslednej stránke bola v našej skúsenosti skvelá. Užívatelia Bitcoinu s bankovými účtami v USA by mali pouvažovať nad používaním Coinbase alebo Circle, ktoré si získali mnohých fanúšikov s ich jednoduchosťou.

  1. Obchody na burze: Ďalším spôsobom ako predať Bitcoiny je registrovať sa na online burze. Budete musieť overiť vašu identitu, ale v tomto prípade nebudete mať toľko práce, keď budete pripravovať predaj. Burzy sa správajú ako sprostredkovateľ, ktorý drží finančné prostriedky všetkých. Pridáte predaj – „sell order“ (tak ako pridávate nákup – „buy order“), s uvedením objemu (množstva) a typu meny, ktorú chcete predať (napr. Bitcoin), a cenu na jednotku za ktorú ju chcete predať.

Akonáhle niekto pridá zhodnú ponuku na kúpu (buy order), burza automaticky dokončí transakciu. Mena bude potom pripísaná na váš účet. Nevýhodou, ktorá sprevádza toto ľahké používanie je, že ak predávate Bitcoin za fiat peniaze, budete si musieť tieto finančné prostriedky vybrať do vašej banky. Ak burza čelí problémom s likviditou alebo jej bankami, tak to môže trvať nadmerné množstvo času pokým získate vaše finančné prostriedky.

Mt.Gox sa stal neslávnym pre tento problém predtým než zbankrotoval, a BTC-e burza nedávno sužovala správy s podobnými ťažkosťami. Preto by ste mali dôkladne preskúmať burzu, ktorú chcete použiť predtým než do nej vložíte svoje finančné prostriedky.

Ďalšie burzy, ktoré poskytujú výmenu kryptomeny za fiat menu sú Circle, Kraken a Bitstamp.

Prípadne by ste mohli použiť výhradne kryptomenovú burzu na výmenu Bitcoinu za inú kryptomenu. Je menej pravdepodobné, že by to chcel niekto robiť, ale existujú dôvody ako je arbitráž alebo zriedkavá príležitosť, ak obchod prijíma niečo iné než Bitcoin (napr. Bitcoin Shop teraz prijíma Litecoin a tiež Dogecoin pre širokú škálu tovaru).

Takými stránkami sú napríklad BTER, CoinCorner a Cryptsy. 

Navyše budete musieť zaplatiť poplatok za používanie niektorých búrz. BTC-e účtuje paušálny poplatok 0.2%. Pre prehľad o tom aké poplatky si účtujú rôzne kryptomenové trhy a aké objemy sú obchodované, pozrite si aktuálne informácie na CoinCompare a Bitcoin Charts. Ďalším hľadiskom je, že existuje určitý limit množstva peňazí, ktoré môžete uložiť na burze (podlieha zmene v čase). Bez ohľadu na to, nie je rozumné používať burzy na uloženie všetkých vašich mincí (coins), aj keď sa to môže zdať ako jednoduchá možnosť, ak všetko čo robíte je špekulácia.

Mali by ste vziať zodpovednosť za vaše vlastné financie a radšej uložiť nepotrebné množstvá na vlastné zariadenia alebo offline než veriť burze, ktorá môže byť jedného dňa napadnutá a vykradnutá.

  1. Peer-to-peer obchodné trhy

Novým rozvojom v oblasti Bitcoinu je príchod stránok ako Brawker a Purse, ktoré sa snažia spojiť dve skupiny ľudí so špecifickými a doplnkovými potrebami.

Prvou skupinou sú jednotlivci, ktorí chcú byť schopní použiť Bitcoin na kúpu tovaru zo stránok, ktoré už priamo neakceptujú digitálne meny. Druhá skupina pozostáva z tých, ktorí chcú kúpiť Bitcoin kreditnou alebo debetnou kartou. Trh spája jednotlivcov so zhodnými požiadavkami efektívne predať Bitcoin pre jedného a poskytnúť zľavnený tovar pre druhého. Trh sa správa ako sprostredkovateľ, ktorý ponúka užívateľom platformu, bitcoinovú peňaženku a úschovu pre transakcie.

Ako to funguje:

Erika posiela jej požadovaný Amazon wishlist na trh a uvádza akú chce zľavu (zvyčajne do 25 %).

Peter má kreditnú/debetnú kartu a chce kúpiť Bitcoin, ktorý sa zhoduje s hodnotou nákupu Eriky. Akceptuje obchod a prostredníctvom trhu kupuje tovar Amazonu a žiada, aby bol doručený na adresu Eriky.

Po tom ako je tovar doručený, Erika informuje trh a Peter získa Bitcoin z úschovne, ktorý bude doručený do jeho peňaženky, od čoho bude odpočítaná dohodnutá zľava s Erikou a malý poplatok pre trh.

Tento systém znamená, že Peter zaplatí relatívne vysoký poplatok za službu, ale tiež to znamená, že ľahko bude môcť získať Bitcoiny cez bankovú kartu.

 

 

Obavy s výberom finančných prostriedkov

Univerzálnym spôsobom na presun peňazí po celom svete sú medzinárodné bankové prevody. Väčšina (ak nie všetky) online bitcoinových trhov podporuje túto metódu prenosu.

Ďalším spôsobom na presun peňazí do vašej banky po predaní Bitconu je cez SEPA (Single European Payments Area) systém. SEPA systém bol navrhnutý, aby boli medzinárodné prevody medzi členskými štátmi EÚ účinnejšie. Niektoré burzy (ako je Kraken a BTC-e) tieto platby podporujú.

Avšak, prevody trvajú dlhú dobu (približne 4 dni), a môžu spôsobiť veľké poplatky – čo môže spôsobiť, že potenciálne obchodovanie bude neúnosne drahé. Napríklad, banka HSBC účtuje £4 za SEPA platbu vytvorenú cez online banking a £9 za WorldPay transakciu. Banka Barclays účtuje £15 za SEPA platbu a £25 za iné medzinárodné transakcie.

Ak si otvárate účet s konkrétnym účelom získať finančné prostriedky z obchodovania s Bitcoinom, tak môžete nájsť najvýznamnejšie banky, ktoré odmietnu s vami spolupracovať. Banka HSBC výslovne odmietla účet na obchodovanie s Bitcoinom, ktorý má autor tohto sprievodcu.

Môžete tiež použiť spracovateľov platieb ako tretiu stranu na výber a získanie fiat peňazí. Počet týchto služieb však klesá. OKPAY nedávno zastavilo spoluprácu s bitcoinovými podnikmi.

Overenie totožnosti 

Zatiaľ čo mnohé z vyššie uvedených bitcoinových trhov vyžadujú od kupcov veľmi málo totožnosti, naopak vyžadujú veľa dôkazu o totožnosti od predajcov. Existuje len pár zákonných požiadaviek pre bitcoinové trhy, ktoré zaznamenávajú kto sú ich užívatelia, ale väčšina (ak nie všetky) preventívne zbierajú identifikačné dáta v očakávaní prichádzajúcich nariadení.

Aby ste sa ľahšie stali predajcom, tak sa oplatí zvážiť dokončenie procesu overenia totožnosti, keď sa zaregistrujete na stránku. Dokončenie tohto kroku vám pomôže odstrániť z cesty prekážky k predaju, keď budete pripravený tento krok urobiť.

Očakávajte, že trhy od vás budú vyžadovať, aby ste nahrali dva účty za služby na ktorých je zobrazené vaše meno a adresa, spolu s dokladom totožnosti (pas alebo vodičský preukaz). Niektoré (napr. BitBargain UK môže dokonca vyžadovať, aby ste si spravili selfie spolu s vaším dokladom totožnosti a názvom trhu na papieri! Ak pre vás nie je príjemné nahrať takéto osobné dokumenty na (efektívne) nedôveryhodnú firmu, tak potom budete mať problém nájsť miesto, kde môžete Bitcoin predať online.

2. Predaj Bitcoinu osobne

Predaj Bitcoinu osobne môže byť v mnohých ohľadoch tým najlepším spôsobom ako preniesť vašu digitálnu menu. Naskenovanie QR kódu na telefón ďalšej osoby a prijatie peňazí do ruky je približne také ľahké ako získanie bitcoinovej transakcie. Ak máte priateľov alebo rodinu, ktorá chce kúpiť Bitcoin, potom je proces jednoduchý. Nastavte im bitcoinovú peňaženku, pošlite im Bitcoiny a vyzdvihnite si peniaze. Existujú viaceré veci, pri ktorých by ste sa mali mať na pozore, keď predávate Bitcoin osobne.

Dohodnite sa na cene: Rozhodnite sa pre sadzbu, ktorá pre vás funguje.

Mnohí používajú cenu z prominentnej bitcoinovej burzy alebo CoinDesk Bitcoin Price Index. Niektorí predajcovia si uplatňujú percento nad rámec týchto sadzieb, aby pokryli náklady a tiež ako prémiu za dôveru/anonymitu. Na výpočet ceny môžete použiť mobilnú aplikáciu, napr. Zeroblock a BTCreport. Pomáha vám to byť si vedomý miestnych výkyvov v cene. Cena sa môže líšiť v jednotlivých krajinách často kvôli náročnosti získať Bitcoin s miestnou národnou menou. Po celom svete existuje veľa stretnutí, kde ľudia radi obchodujú s Bitcoinom a inými kryptomenami.

Zostaňte v bezpečí

Keď nosíte veľké množstvo peňazí, je rozumné sa stretnúť na verejnom mieste a ísť s priateľom.

LocalBitcoins

Prípadne, mohli by ste seba propagovať ako predajcu Bitcoinu pre širšie publikum. Definitívnou stránkou pre toto je LocalBitcoins. Táto webstránka umožňuje užívateľom navzájom sa hodnotiť, takže môžu zhodnotiť dôveryhodnosť potenciálneho obchodného partnera. Môžete byť schopní predávať s pridaným premium, ak máte spoľahlivú reputáciu. Nepotrebujete overiť svoju totožnosť ako na iných stránkach. Opäť platí, že ak si dohadujete osobné stretnutia pomocou LocalBitcoins, tak musíte vždy myslieť na všeobecné bezpečnostné pravidlá pri stretnutí s cudzím človekom z internetu. LocalBitcoins tiež podporuje transakcie z úschovného účtu, avšak tie sú len pre online transakcie, nie pre priame obchody tvárou v tvár. Preto, nevyhovejte požiadavkám niekoho, kto od vás žiada takúto transakciu pre obchod pri osobnom stretnutí.

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.