Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Čo dokáže blockchain

0 90

 

 

Čo dokáže blockchain? 

Finančné inštitúcie financovali narušenie nespočetných odvetví za posledných 30 rokov; majú predstavu o tom, čo by revolučná technológia mohla spôsobiť statickým prevádzkovateľom. Takže, aby zostali pred zmenou, banky boli proaktívne pri vytváraní laboratórií pre výskum a rozvoj, budovaní testovacích centier a pri vytváraní partnerstiev s blockchain vývojármi, aby plne pochopili revolučný potenciál tejto technológie.

Finančné inštitúcie boli prvé, ktoré sa do tohto pustili, ale akademici, vlády a konzultačné firmy tiež študovali túto technológiu. Všetko z tejto práce je samozrejme, okrem toho čo robia podnikatelia a vývojári, buď nájdením nových spôsobov ako použiť Bitcoin a Ethereum blockchain, alebo vytvorením úplne nových blockchain technológií. Toto sa už deje viac ako 3 roky a výsledky sa začínajú objavovať.

Zatiaľ čo niektoré vody sú ešte neobjavené, vieme, že blockchain dokáže robiť nasledovné veci:

 

Vytvoriť digitálnu identitu

Ako sme spomenuli v našej príručke „Ako funguje blockchain technológia?“, identita ako časť blockchain technológie je splnená použitím kryptografických kľúčov. Kombinácia verejného (public key) a súkromného kľúča (private key) vytvára silnú referenciu digitálnej identity založenú na vlastníctve. Verejný kľúč (public key) je to ako ste identifikovaní v dave (niečo ako e-mailová adresa), súkromný kľúč (private key) je vyjadrenie súhlasu pre digitálne interakcie. Kryptografia je dôležitou silou za blockchain revolúciou.

 

Slúžiť ako systém zaznamenávania 

Ako bolo uvedené v našej príručke „Čo je distribuovaná účtovná kniha?“, blockchain technológie sú inováciou v registrácii a distribúcii informácií. Sú dobré v zaznamenávaní statických dát (register) alebo dynamických dát (transakcie), čím prinášajú vývoj v systémoch zaznamenávania. V prípade registra môžu byť údaje uložené na blockchain v akejkoľvek kombinácii z nasledovných troch spôsobov:

Nešifrované údaje – môžu byť prečítané každým účastníkom na blockchain a sú plne transparentné.

Šifrované údaje – môžu byť prečítané len účastníkmi s dešifrovacím kľúčom. Kľúč poskytuje prístup k údajom na blockchain a môže ukázať, kto a kedy pridal údaje.

Zahašované údaje – môžu byť predstavené popri funkcii, ktorá ich vytvorila, aby sa ukázalo, že s údajmi nebolo manipulované.

Blockchain hashy sa spravidla vykonávajú v kombinácii s pôvodnými údajmi, ktoré sú uložené mimo reťazca. Napríklad, digitálne „odtlačky prstov“ sa často hashujú do blockchain, zatiaľ čo hlavná časť informácií môže byť uložená mimo siete. Takýto zdieľaný systém zaznamenávania môže zmeniť spôsob akým rozdielne organizácie spolupracujú.

V súčasnosti pri skrytých údajoch na súkromných serveroch existujú obrovské náklady pre transakcie medzi spoločnosťami, ktoré zahŕňajú procesy, postupy a krížovú kontrolu záznamov.

Prečítajte si viac o tom v našej príručke „Aké sú použitia a prípady použitia pre blockchain technológiu?“

 

Preukázať nemeniteľnosť 

Funkciou blockchain databáz je, že má samotnú históriu. Z tohto dôvodu sa často nazývajú nemeniteľnými. Inými slovami, bola by potrebná obrovská snaha pre zmenu vstupu v databáze, pretože by to vyžadovalo zmenu všetkých údajov, ktoré nasledujú po tom, a na každom jednom uzle. V tomto smere je to viac systém zaznamenávania než databáza. Prečítajte si viac o tom v našej príručke „Aký je rozdiel medzi blockchain a databázou?“

 

Slúžiť ako platforma

Kryptomeny boli prvou platformou, ktorá bola vyvinutá pomocou blockchain technológie. V súčasnosti sa ľudia presúvajú z myšlienky platformy pre výmenu kryptomien do platformy pre smart kontrakty.

Pojem „smart kontrakty“ sa stal trochu univerzálnou frázou, ale myšlienka môže byť rozdelená do viacerých kategórií:

V 90.rokoch minulého storočia existovali smart kontrakty na „automaty“, ktoré vytvoril Nick Szabo. To je bod, kde sa automaty zapnú po získaní externého vstupu (kryptomeny), alebo pošlú signál, ktorý spúšťa činnosť blockchain.

Existujú tiež právne smart kontrakty, alebo Ricardovské zmluvy. Veľká časť tohto použitia je založená na myšlienke, že kontrakt je stretnutie myslí a je výsledkom akýchkoľvek strán, ktoré s kontraktom súhlasia. Takže kontrakt môže byť kombináciou verbálnej dohody, písomnej dohody, a v súčasnosti tiež niektorým z užitočných aspektov blockchain ako časová značka, tokeny, audit, koordinácia dokumentov alebo obchodná logika.

Nakoniec, existujú ethereum smart kontrakty. Sú to programy, ktoré riadia blockchain aktíva, vykonávané cez interakcie na ethereum blockchain. Samotný Ethereum je platformou pre smart kontrakt kód.

Blockchain technológie nie sú postavené z novej technológie. Sú postavené z jedinečnej orchestrácie troch existujúcich technológií.

 

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.