Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Čo je Ethereum

0 111

 

Čo je Ethereum? 

 

Predtým než porozumiete Ethereum, najprv vám pomôžeme pochopiť internet. V súčasnosti sú naše osobné dáta, heslá a finančné informácie vo veľkom uložené na počítačoch iných ľudí – na sieťach a serveroch, ktoré vlastnia spoločnosti ako Amazon, Facebook alebo Google. Dokonca aj tento článok je uložený na serveri kontrolovanom spoločnosťou, ktorá si účtuje za držanie týchto dát v prípade, že by boli vyžiadané.

Toto zriadenie má množstvo vymožeností, keďže tieto spoločnosti nasadzujú tímy špecialistov, ktorí pomáhajú uchovávať a zabezpečovať tieto dáta a odstraňujú náklady spojené s hostingom a uptime. Avšak s touto vymoženosťou tiež existuje zraniteľnosť. Ako sme sa dozvedeli, hackeri alebo vláda môžu získať nežiaduci prístup k vašim súborom bez vášho vedomia tým, že ovplyvnia alebo zaútočia na službu tretej strany – čo znamená, že môžu ukradnúť alebo zmeniť dôležité informácie.

Brian Behlendorf, tvorca webového servera Apache došiel tak ďaleko, že označil tento centralizovaný návrh „originálnym hriechom“ internetu. Niektorí ako Behlendorf tvrdia, že internet bol vždy určený na decentralizáciu a roztrieštený pohyb sa objavil pomocou nových nástrojov, vrátane blockchain technológie, ktorá pomáha dosiahnuť tento cieľ.

Ethereum je jednou z najnovších technológií, ktorá sa pripája k tomuto kroku.

Zatiaľ čo cieľom Bitcoinu je narušiť PayPal a online banking, cieľom Ethereum je pomocou blockchain nahradiť tretie strany internetu – tie, ktoré ukladajú dáta, prevádzajú hypotéky a sledujú komplexné finančné nástroje.

 

 

„Svetový počítač“

Stručne povedané, Ethereum sa chce stať „svetovým počítačom“, ktorý by decentralizoval existujúci model klient-server.

S Ethereum sú servery a siete nahradené tisíckami takzvaných „uzlov“, ktoré prevádzkujú dobrovoľníci z celého sveta (teda tvoria „svetový počítač“).

Vízia spočíva v tom, že Ethereum by umožnil rovnakú funkčnosť ľuďom kdekoľvek na svete, čím im umožní súťažiť v ponuke služieb na vrchole tejto infraštruktúry.

Napríklad, pri prezeraní typického obchodu s aplikáciami uvidíte rôzne farebné štvorce, ktoré predstavujú všetko od bankovníctva, cez fitness až po aplikácie na odosielanie správ. Tieto aplikácie sa spoliehajú na spoločnosť (alebo ďalšiu službu tretej strany), ktorá uchováva informácie vašej kreditnej karty, históriu nákupov a iné osobné dáta – niekde, spravidla na serveroch, ktoré sú kontrolované tretími stranami. Vaša voľba aplikácií sa samozrejme riadi aj tretími stranami, keďže Apple a Google udržiavajú a čistia (alebo v niektorých prípadoch cenzurujú) konkrétne aplikácie, ktoré si môžete stiahnuť.

Vezmite si príklad služby online dokumentov ako je Evernote alebo Google Docs.

Ak ide všetko podľa plánu, Ethereum by v týchto druhoch služieb vrátil kontrolu nad údajmi ich majiteľom a autorské práva autorom.

Myšlienkou je, že jeden celok už nebude mať kontrolu nad vašimi záznamami, a nikto by zrazu nemohol zakázať samotnú aplikáciu. Len užívateľ môže robiť zmeny, žiadny iný subjekt.

Teoreticky je to kombinácia kontroly, ktorú ľudia mali nad ich informáciami v minulosti spolu s ľahko prístupnými informáciami, ktoré používame v digitálnej dobe. Zakaždým keď uložíte svoje úpravy, pridáte alebo odstránite poznámky, každý uzol na sieti urobí zmenu.

Stojí za to poznamenať, že myšlienka splnila skepticizmus. Hoci sa aplikácie zdajú byť možnými, je nejasné, ktoré blockchain aplikácie sa vlastne ukážu ako užitočné, bezpečné alebo škálovateľné, a či niekedy budú také praktické na použitie ako sú aplikácie, ktoré používame dnes.

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.