Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Ako použiť Ethereum 

0 111

Ako použiť Ethereum 

Myšlienka používať Ethereum by mohla znieť zastrašujúco, ale mohlo by to byť prospešné.

Ak sa „nezastaviteľný svetový počítač“ vyvíja podľa plánu, mohlo by to poskytnúť alternatívy Facebooku a Google, ktoré používa veľa ľudí každý deň (ako bolo vysvetlené v príručke „Čo je Ethereum?“).

Ethereum nemusí byť tak intuitívny ako web, tak ako ho poznáme dnes, ale ktokoľvek, kto má počítač alebo smartfón môže vyskúšať platformu dokial vlastní „ether“ – jedinečné časti kódu, ktorý umožňuje aktualizácie v blockchain účtovnej knihe.

 

Ethereum peňaženky

Najprv potrebujete miesto, kde si bezpečne uložíte váš ether (alebo aspoň miesto, kde si uložíte vaše súkromné kľúče – private key). To nás privádza k ethereum „peňaženkám“.

Jedným varovaním je, že strata vášho súkromného kľúča (private key) je omnoho väčší problém než zneužitie hesla: znamená to stratenie vášho ethera navždy. Odstránenie dôveryhodných strán je meč s dvoma hranami. Zatiaľ čo sprostredkovatelia nie sú potrební na overenie transakcií, neexistuje žiadny pomocník, na ktorého by ste sa obrátili, ak potrebujete pomoc pri obnove vášho tajného kľúča.

S touto myšlienkou existuje veľké množstvo možností pre peňaženky na úschovu kryptomeny: desktop peňaženky, webové peňaženky, hardvérové peňaženky a papierové peňaženky.

Výber jednej z nich závisí od vašich preferencií pre pohodlie a bezpečie. Zvyčajne sú tieto dva pojmy v rozpore: čím pohodlnejšia, tým horšia bezpečnosť (a naopak).

 

Desktop peňaženky 

Desktop peňaženky bežia na vašom počítači alebo laptope. Jednou možnosťou je stiahnuť si ethereum klienta (kópia celej ethereum blockchain). Existuje pár ethereum klientov, ktoré sú napísané v rôznych programovacích jazykoch a s rôznymi kompromismi výkonu.

Tento proces môže trvať pár dní a bude sa zvyšovať, keď bude rásť ethereum. Peňaženka potom potrebuje zostať v synchronizácii s najnovšími transakciami na blockchain.

 

Mobilné peňaženky

Mobilní klienti alebo „ľahkí“ klienti vyžadujú menej údajov na stiahnutie, aby boli zapojení na sieť a vytvárali transakcie, takže sú vhodnejšie na stiahnutie do smartfónu. Možnosť ľahkého klienta je pohodlnejšia, ale nie tak bezpečná. Plní ethereum klienti ponúkajú bezpečnejší spôsob získania transakcií, pretože nepotrebujú dôverovať minerom alebo uzlom na odoslanie im presných informácií – sami overujú transakcie.

Uloženie súkromných kľúčov (private key) na zariadení, ktoré je odpojené od internetu (spôsob známy ako „studené skladovanie“) je ťažšie napadnúť a najlepšie sa používa na uchovávanie veľkého ether vlastníctva. Avšak, túto metódu nie je také ľahké použiť, keď je ether uložený na smartfóne alebo počítači pripojenom na internet.

 

Hardvérové peňaženky

Hardvérové peňaženky, ktoré sú často také malé ako jeden alebo dva prsty, pravdepodobne ponúkajú to najlepšie z oboch svetov. Tieto bezpečné zariadenia, ktoré môžu byť často odpojené od internetu a môžu zapísať transakcie bez toho, aby boli pripojené k sieti.

Avšak opäť, tento systém nie je dobrou možnosťou, ak chcete používať ether často alebo v pohybe.

 

Papierové peňaženky

Ďalšou možnosťou studeného skladovanie je vytlačiť si alebo opatrne ručne napísať súkromný kľúč (private key) na papier („papierová peňaženka“) a uzamknúť ho niekde bezpečne ako v trezore. Online nástroje môžu generovať kľúčové páry priamo na vašom počítači – nie na serveroch webstránky, ktoré by mohli nechať kľúče zraniteľné v prípade, že je stránka napadnutá.

Tiež je možné generovať kľúče pomocou príkazového riadku za predpokladu, že máte nainštalované potrebné kryptografické balíky pre váš preferovaný jazyk.

Ešte raz zopakujeme to, čo bolo povedané. Ak stratíte svoj súkromný kľúč (private key), je to úplne navždy preč.

Takže, najlepším príkladom je stráviť čas naviac vytvorením si viacerých kópií súkromného kľúča (private key) a ich uložením na rôznych bezpečných miestach v prípade, že sa jeden z nich stratí alebo zničí.

Nákup ethera

Získanie ethera sa líši od krajiny, alebo aspoň meny. Potrebujete nájsť niekoho, buď online alebo osobne, kto má ether a chce s ním obchodovať.

Existuje vždy možnosť osobného stretnutia pri kúpe alebo predaji ethera, najmä ak žijete v meste s častými ethereum stretnutiami, ako je New York alebo Toronto.

V menej osídlených oblastiach takáto možnosť nie je vždy mozna . Burzy umožňujú užívateľom kúpiť ether priamo s dolármi alebo Bitcoinom. Zvyčajne tam je proces registrácie.

Nákup ethera s inou menou by mohlo vyžadovať ďalší krok. Bitcoin je najbežnejšie používanou menou a ľudia po celom svete pravdepodobne budú chcieť obchodovať v ich mene. Takže, ak chcete napríklad kúpiť ether za ruble, najľahším spôsobom by mohlo byť kúpiť bitcoin v zmenárni a potom s ním obchodovať za ether.

Akonáhle máte ether, tak ho môžete poslať priamo ďalšej osobe (peer-to-peer). Bude vás to pravdepodobne stáť malý poplatok za transakciu, ktorý je platený minerom.

Čo teraz? 

Čo môžu užívatelia urobiť, ak už majú ether?

Možno ste si všimli, že peňaženka a výmena boli až do tohto bodu celkom podobné Bitcoinu. Avšak použitia Ethereum sú celkom odlišné.

Užívatelia s etherom sa môžu pripojiť alebo vytvoriť smart kontrakty (kód, ktorý automaticky vykonáva podmienky kontraktu, aby ste sa nemuseli spoliehať na tretiu stranu).

Zväzok smart kontraktov sa môže použiť na tvorbu decentralizovaných aplikácií („dapps“), ktoré môžete používať alebo sa k nim pripojiť.

Aký je systém? 

Avšak predtým než prejdeme ďalej, stojí za to vysvetliť trochu o tom ako to funguje. Ethereum a iné kryptomeny majú nepochybne mätúci systém ukladania.

Možno je užitočné porovnať to s tým, čo už poznáme. Všimli ste si rad čísel na prednej strane vašej kreditnej karty? Je to potrebné pre banky, aby určili kde majú poslať peniaze, keď je karta použitá. Kryptomeny vám umožňujú generovať podobné identifikačné čísla, ktoré určujú kde odpočítať finančné prostriedky.

V tomto systéme existujú dve hlavné časti, ktoré užívatelia potrebujú na identifikáciu: verejný kľúč (public key) a súkromný kľúč (private key). Zvyčajne predstavujú kódovaný reťazec čísel a písmen, pričom oba kľúče sú prepojené kryptografiou.

Verejný kľúč (public key) môže byť odoslaný iným ľuďom, aby vedeli kde majú poslať peniaze. Ak chcete, aby vám ľudia poslali ether, tak potrebujete adresu: kódovaný reťazec písmen a čísel vyvodený z podobne šifrovaného verejného kľúča na ktorú ľudia môžu poslať peniaze.

Ak chcete míňať ether, tak potrebuje podpísať finančné prostriedky vašim súkromným kľúčom (private key), ktorý ako názov napovedá, je podobný heslu. V analógii kreditnej karty je to podobné PIN kódu, ktorý používate na odomknutie vašich finančných prostriedkov v bankomate alebo obchode.

Takže, aká je výhoda tohto systému? Jedným kľúčovým rozdielom v otvorených blockchain technológiách (ako je Bitcoin a Ethereum) je, že užívatelia môžu generovať identifikačné číslo pre ich finančné prostriedky v akomkoľvek čase. Nemusia čakať na banku kým im schváli žiadosť o bankový účet a predloží kreditnú kartu.

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.