Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Čo je decentralizovaná aplikácia 

0 117

Čo je decentralizovaná aplikácia? 

Používatelia internetu nemajú výhradnú kontrolu nad údajmi, ktoré zdieľajú na dnešných webstránkach.

Ethereum je jedinečný v tom, že sa pokúša ovládnuť blockchain spôsobom opraviť to, čo jeho návrhári považujú za problematickú časť internetu.

Je to ako „decentralizovaný obchod s aplikáciami“, kde môže každý publikovať svoje nezastaviteľné aplikácie (dapps), ktoré na rozdiel od dnešných aplikácií (myslené Google alebo Uber) nevyžadujú sprostredkovateľa, aby fungovaly alebo kontroloval informácie užívateľov.

Decentralizované aplikácie (dapps) priamo spájajú užívateľov a poskytovateľov.

Jedným príkladom je použitie tohto návrhu pre decentralizovaný Twitter, ktorý je odolný voči cenzúre. Akonáhle publikujete správu na blockchain, tak nemôže byť vymazaná, dokonca ani spoločnosťou, ktorá vytvorila systém.

Neexistuje však len jedna definícia decentralizovanej aplikácie, pretože je to novší koncept.

Niekoľko hlavných vlastností je, že sú otvoreným zdrojom a nemajú centrálny bod zlyhania.

Tri typy 

Pri tejto novej technológii by sa zástancovia Ethereum mohli cítiť elektrizovaní myšlienkou decentralizácie „všetkých vecí“. Avšak typy aplikácií, ktoré užívatelia môžu vytvoriť s výpočtovou platformou by mohli byť trochu obmedzené.

Ethereum white paper rozdeľuje decentralizované aplikácie do troch typov: aplikácie, ktoré riadia peniaze; aplikácie kde sú začlenené peniaze (ale tiež vyžadujú ďalšiu časť); a aplikácie v kategórii „iné“, ktoré zahŕňajú systémy hlasovania a riadenia.

V prvom type aplikácie môže užívateľ potrebovať výmenu ethera ako spôsob na uzatvorenie kontraktu s ďalším užívateľom prostredníctvom distribuovaných počítačových uzlov siete ako spôsob na udržiavanie distribúcie týchto údajov.

Druhý typ aplikácie kombinuje peniaze s informáciami mimo blockchain.

Napríklad, žiadosť na poistenie plodín, ktorá je závislá od externého zdroja počasia. (Povedzme, že farmár kúpi derivát, ktorý sa automaticky vypláca, ak dôjde k suchu, ktoré vplýva na jeho prácu).

Na uskutočnenie sa tieto smart kontrakty spoliehajú na takzvaných „veštcov“, ktorí prinášajú aktuálne informácie o vonkajšom svete.

(Napriek tomu stojí za zmienku spomenúť, že niektorí vývojári sú skeptickí v tom, že tento prípad použitia môže byť vykonaný decentralizovaným spôsobom).

Ak sa Bitcoin dokáže zbaviť finančných úradov, je možné urobiť to isté pri spoločnostiach alebo iných typoch organizácií? Decentralizované samostatné organizácie sú obzvlášť jedným ambicióznym druhom decentralizovanej aplikácie .

Cieľom je vytvoriť spoločnosť bez vedúceho subjektu a naprogramovať pravidlá na začiatku o tom ako môžu členovia hlasovať a ako uvoľniť finančné prostriedky spoločnosti a potom …nechať to ísť.

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.