Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Ako funguje Ethereum 

0 183

 

Ako funguje Ethereum 

Teraz, keď sme si povedali o čom je Ethereum, poďme sa ponoriť hlbšie do toho ako platforma funguje pod krytom.

Pouvažujte nad použitím online zošita, ktorý bol opísaný v príručke „Čo je Ethereum?“

Použitím ethereum aplikácia nevyžaduje, aby jeden celok ukladal a kontroloval jej údaje. Na dosiahnutie tohto si Ethereum ťažko požičiava z protokolu Bitcoinu a jeho blockchain návrhu, ale vylepšuje ho, aby podporil aplikácie nad rámec peňazí.

Ethereum má za cieľ odstrániť bitcoinový dizajn, aby vývojári mohli vytvárať aplikácie alebo kontrakty, ktoré majú ďalšie kroky, nové pravidlá vlastníctva, alternatívne formáty transakcie alebo rôzne spôsoby na presun stavu.

Cieľom ethereum programovacieho jazyka „Turing-complete“ je umožniť vývojárom napísať viac programov v ktorých by mohli riadiť blockchain transakcie a automatizovať konkrétne výstupy.

Táto flexibilita je snáď primárnou inováciou ethereum, ako je vysvetlené v príručke „Ako fungujú Ethereum smart kontrakty“.

 

Ethereum blockchain 

Štruktúra ethereum blockchain je veľmi podobná tej bitcoinovej, čím je zdieľané zaznamenávanie celej histórie transakcií. Každý uzol na sieti ukladá kópiu tejto histórie. Veľký rozdiel pri ethereum je, že jeho uzly ukladajú najnovší stav každého smart kontraktu, navyše ku všetkým ether transakciám. (Je to oveľa zložitejšie ako je to opísané, ale text uvedený nižšie by vám mal pomôcť pochopiť to.)

Pre každé ethereum použitie sieť potrebuje sledovať „stav“, alebo aktuálne informácie všetkých týchto použití, vrátane zostatku každého užívateľa, celý kód smart kontraktu a kde je to všetko uložené.

Bitcoin používa neminuté výstupy transakcie na sledovanie toho, kto má koľko Bitcoinov.

Zatiaľ čo to znie zložito, myšlienka je pomerne jednoduchá. Zakaždým keď sa vykoná bitcoinová transakcia, tak sieť „preruší“ celkové množstvo ako keby to boli papierové peniaze, pričom vydáva Bitcoiny späť spôsobom kvôli ktorému sa dáta správajú podobne ako fyzické mince alebo výdavok.

Ak chcete vykonať budúce transakcie, tak bitcoinová sieť musí pripočítať všetky časti výdavku, ktoré sú klasifikované buď ako „minuté“ alebo „neminuté“.

Na druhej strane, Ethereum používa účty.

Ako finančné prostriedky bankového účtu, ether tokeny sa zobrazujú v peňaženke a môžu byť prenesené na ďalší účet. Finančné prostriedky sú vždy niekde, avšak nemajú, čo by ste mohli nazvať pokračujúcim vzťahom.

 Aké je virtuálne zariadenie Ethereum? 

Pri Ethereum zakaždým, keď sa použije program, tak sieť tisícov počítačov to spracováva.

Zmluvy napísané v programovacích jazykoch špecifických pre smart kontrakty sú zostavené do „bytecode“, ktorý môže čítať a vykonávať funkcia nazvaná „ethereum virtual machine“ (EVM). Všetky uzly vykonávajú tento kontrakt pomocou ich EVM.

Zapamätajte si, že každý uzol v sieti drží kópiu histórie transakcií a smart kontraktov na sieti, a k tomu všetkému sleduje aktuálny „stav“. Zakaždým, ak užívateľ vykoná nejakú akciu, všetky uzly na sieti musia prísť k dohode, že táto zmena sa môže uskutočniť.

Cieľom je, aby radšej sieť minerov a uzlov prevzala zodpovednosť za prevod z jednej pozície na druhú než nejaký orgán, ako je PayPal alebo banka. Mineri bitcoinu potvrdzujú presun vlastníctva Bitcoinov od jednej osoby ku druhej. EVM vykonáva kontrakt s akýmikoľvek pravidlami, ktoré vývojár nazačiatku naprogramoval.

Skutočný výpočet na EVM sa dosahuje prostredníctvom „bytecode“ jazyka (jednotky a nuly, ktoré môže zariadenie prečítať), avšak vývojári môžu napísať smart kontrakty v jazykoch vysokej úrovne, ako sú Solidity a Serpent, ktoré sa človeku ľahšie čítajú a píšu.

Ako bolo vysvetlené v našej príručke , mineri sú tí, ktorí zabraňujú zlému správaniu – ako je zabezpečenie, že nikto nemíňa peniaze viac než jeden krát a odmietajú smart kontrakty, ktoré neboli zaplatené.

Existuje pár tisíc ethereum uzlov a každý uzol zostavuje a vykonáva ten istý kód.

Mysleli ste si, že to nie je omnoho drahšie než normálny výpočet? Áno, je to drahšie. To je dôvod prečo by sieť mohla byť použitá len pre konkrétne prípady použitia.

Oficiálna ethereum dev príručka priznáva túto neefektívnosť následným prehlásením:

„Zhruba dobré heuristické použitie je, že nebudete môcť robiť na EVM čokoľvek, čo nemôžete robiť na smartfóne od roku 1999.“

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.