Aktuality zo Sveta Bitcoinu a Kryptomien

Validátori Eth 2.0 zarobili rekordných 3 milióny dolárov, ETH stúpa na okolo 3 000 dolárov

0 107

Cena ETH (–2,77%) dosiahla v minulu nedelu 2. mája vôbec prvýkrát hodnotu 3 000 USD. Do poludnia nasledujúceho dňa ETH prekročil hranicu 3 300 USD. V utorok 3. mája druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie bola na 3 500 dolárov.

Cena ETH sa do dnešného dňa takmer zdvojnásobila na raste, o ktorom sa mnohí analytici domnievajú, že ho poháňajú špekulácie o budúcnosti decentralizovaného financovania (DeFi) a nezmeniteľných tokenov (NFT).

“Bývalo to opačne, ale teraz bitcoin (BTC, -0,72%) jazdí na nízkych úrovniach Etherea,” uviedol agentúre CoinDesk v e-maile Edward Moya, hlavný analytik trhu pre sprostredkovanie Oanda.

Vzostupná cenová aktivita éteru v priebehu mesiaca apríl a máj je v ostrom kontraste so zlým vývojom cien bitcoinov za rovnaké časové obdobie.

Už v apríli 2020 korelácia ETH s BTC klesá, pohybuje sa od 0,9 do 0,7. Tento trend naznačuje, že viac investorov začína uznávať jedinečné hodnoty týchto dvoch kryptomien a hodnotiť svoje investičné prípady odlišne.

Odmeny validátora Eth 2.0

V dôsledku cenového rastu spoločnosti ETH sa sieťové odmeny poskytované ťažiteľom ethereum a validátorom ethereum 2.0 stávajú lukratívnejšími ako kedykoľvek predtým.

Od spustenia siete Ethereum 2.0 1. decembra 2020 sa celkové denné odmeny validátorov zvýšili zo zhruba 200 000 dolárov na 3 milióny dolárov. V rovnakom období tiež výrazne vzrástli príjmy baníkov, ktoré v decembri dosiahli zhruba 11 miliónov dolárov a v apríli dosiahli maximum 82 miliónov dolárov.

V nedávnej správe zverejnenej vo verejnej diskusnej miestnosti Ethereum Discord varoval Tim Beiko z nadácie Ethereum Foundation, že ťažba ethereum by mohla čoskoro zastarať v dôsledku pokračujúceho vývoja a pokroku v projekte rayonism.

Nové hranice: Steklo testnet

Plány na urýchlenie prechodu spoločnosti Ethereum na konsenzusný protokol plne proof-of-stake (PoS) urobili minulý týždeň so Steklo veľký krok vpred.

V piatok 30. apríla vývojári spustili prvú testovaciu sieť pre viacerých klientov simulujúcu blockchain Ethereum spustený nad softvérom Ethereum 2.0.

Hneď ako testnet, nazvaný Steklo, čelil niekoľkým výzvam, a to o 12:00 UTC. Niektorí používatelia nedokázali spracovať bloky. Iné sa ocitli mimo synchronizáciu so zvyškom siete, čo spôsobilo rozdelenie reťazcov.

Steklo bolo medzitým deaktivované vývojármi, ktorí teraz pracujú na druhom testnete, ktorý má byť uvedený do života už budúci týždeň.

„[Steklo] je stále iba jednodňový test interoperability; môžeme sa roztočiť viac neskôr, po testovaní a vylepšeniach synchronizácie, “uviedol v chatovacej miestnosti Discord výskumník nadácie Ethereum Diederik Loerakker, známejší ako Protolambda. “Dobrá práca, všetci na tomto prvom [pokuse]; urobili sme veľký pokrok v nastavení testnetu a integrácii klientov. “

Ďalšie kroky pre Eth 2.0

Väčším cieľom bude aktivácia fungujúcej testovacej siete medzi rôznymi softvérovými klientmi Ethereum a Eth 2.0, ktorá nielen aktivuje PoS, ale aj technológiu shardingu. Sharding je spôsob rozdelenia záťaže spracovania transakčných údajov vo viacerých sieťach. V prípade Etherea je plánom vytvoriť 64 podsieťí, známych tiež ako „shard“.

Funkčnosť zdieľania bude pridaná do tretieho a štvrtého testovacieho nástroja, ktorý vývojári pracujú na vytvorení v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov, keď sa hackathon Scaling Ethereum skončí.

Ako je podrobne uvedené v predchádzajúcom vydaní Platné body, tieto snahy zamerané výlučne na zlúčenie a rozdelenie PoS systému Ethereum sa začali v polovici apríla pod názvom projektu „Rayonism“.

Vývojári, ktorí kódujú projekt Rayonism na hackathon Scaling Ethereum, očakávajú, že do 14. mája uvedú okrem Steklo na trh aj ďalšie dve testovacie siete, ktoré budú kompletnejšie a odolnejšie.

Loerakker v prezentácii na Scaling Ethereum uviedol, že práce na rayonizme budú pokračovať aj po hackathone, kým vývojári nebudú úplne spokojní s tým, že špecifikácie kódov pre zlúčenie Ethereum a Eth 2.0 sú bezpečné.

„To, čo máme [na] Ethereum, je obrovské množstvo, ako v podstate jedna z najväčších decentralizovaných búrz [a] všetky dappy. Existuje celý mimoriadne veľký ekosystém a mali by sme ho chrániť. Takže … aj po hackathone – nebude to hackathon navždy – smerujeme k výrobe s iteráciou, “uviedol Loerakker.

Prebiehajúci pokrok v oblasti rayonizmu očakáva, že niektorí členovia komunity Ethereum očakávajú, že energeticky náročná činnosť ťažby by mohla byť zastaraná a nahradená validáciou PoS už v decembri.

Beiko v diskusii uviedla: „Keby som bol [ethereum] baníkom, mal by som v pláne preraziť najneskôr do EOY 2021. Oveľa radšej som v týchto predpovediach príliš konzervatívny, ako nie.“

zdroj: coindes.com

Zanechajte odpoveď

Vašu emailovú adresu nezverejníme.