História Etherea

5 min read

História Etherea
Ethereum samotné vzniklo až v roku 2015, a tak aj keď sa pre veľa ľudí môže zdať ako jedna z tých úplne najtradičnejších kryptomien, v skutočnosti vlastne medzi tých úplne prvých priekopníkov tejto oblasti nepatrí. Naopak sa ale jedná o jednu z úplne prvých implementácií smart kontraktov do sveta kryptomien a rozhodne prvú úspešnú. Nedá sa však povedať, že by tím Etherea smart kontrakty vymyslel. O tých totiž prvýkrát hovoril už v roku 1994 autor Nick Szabo. Vznik prvých blockchainov ale ukázal, že by sa mohli smart kontrakty stať funkčnou realitou, a práve Ethereum sa stalo hlavným motorom ich implementácie do sveta kryptomien.

Prvotné myšlienky okolo Etherea však prišli už o niečo skôr. Jeho zakladateľ a doposiaľ najznámejšia tvár Etherea, Vitalik Buterin, totiž začal s kryptomenami experimentovať už v roku 2012 (v pouhých 17 rokoch). Následne začal písať pre Bitcoin Magazine, kedy postupne navrhoval ďalšie a ďalšie vylepšenia pre Bitcoin. Keďže sa však tieto vylepšenia nestretli s úspechom naprieč bitcoinovou komunitou, rozhodol sa Vitalik vytvoriť kryptomenu úplne vlastnú, Ethereum. Už v roku 2013 tak predstavil prvý koncept tejto svojej novej kryptomeny a rok potom vznikla prvá formalizovaná oficiálna dokumentácia zvaná Yellow Paper. Odvtedy ušlo Ethereum míľové kroky a okrem obrovských vylepšení blockchainu sa mu podarilo nalákať aj obrovskú komunitu ľudí, kedy na začiatku roku 2021 prekonala jeho cena 2 000 USD a trhová kapitalizácia 230 000 000 000 USD.

 

Ako môžete Ethereum využiť?
Okrem toho, že Ethereum rovnako ako mnoho ďalších kryptomien ponúka možnosť jednoduchého presunu hodnoty naprieč týmto blockchainom, teda napr. k voľnému vykonávaniu finančných transakcií bez využitia prostredníka (P2P) po celom svete, tak jeho ďalšie spôsoby využitia vychádzajú už z vyššie písaného, ​​teda z možnosti využitia smart kontraktov. S tým teda súvisí prevádzkovanie a využívanie decentralizovaných aplikácií či spúšťanie vlastných tokenov na sieti Etherea. Mimo nich však samotné smart kontrakty môžu v budúcnosti nahradiť a decentralizovať napríklad tradičné kontrakty – klasické zmluvy a dohody.

FAKTORY OVPLYVŇUJÚCE CENU BITCOINU!

O smart kontraktoch sa viac dozvieš 

Ethereum sa teda prezentuje napríklad ako bankovníctvo pre každého, keď na získanie prístupu k tradičným bankovým produktom v decentralizovanom prostredí stačí viac-menej iba pripojenie k internetu. Tu ide o to, že si svoje prostriedky spravujete úplne sami bez nejakej tradičnej finančnej inštitúcie, ktorých dôveryhodnosť je každého osobnou otázkou. Celkovo potom na Ethereu nájdete aplikácie, ktoré vám môžu vlastne nahradiť prevažnú väčšinu tých súčasných, kedy sa prezentujú ako súkromnejší internet, kedy vytvára ekonomiku založenú na hodnotách, nie na sledovaní a lúpení osobných údajov. Nájdete tu teda (v spojení s ďalšími projektmi, ktoré bežia na sieti Etherea) napríklad alternatívy pre aplikácie ako Youtube, Netflix, Facebook, Google Chrome a mnoho ďalších, ktoré sa na rozdiel od svojich predchodcov pýšia decentralizáciou.

Ethereum je tak vlastne platformou či prostredím, na ktorom je možné prevádzkovať v princípe akúkoľvek internetovú aplikáciu, ktorá vás napadne, a to v decentralizovanom peer-to-peer prostredí. Práve z decentralizácie tu plynú výhody napríklad v oblasti cenzúry a nemennosti dát, kedy pre akúkoľvek zmenu na blockchaine Etherea musí panovať konsenzus naprieč komunitou. Rovnako tak nemožno Ethereum zastaviť, kedy fungovať bude dovtedy, kým ho niekto bude ťažiť a niekto bude jeho blockchain uchovávať, čo pri súčasnej decentralizácii a obľube znamená, že je jeho zánik takmer nereálny.

Výhody Etherea
Veľa možností využitia – Ethereum nie je iba kryptomenou ako prostriedkom na presun hodnoty, kedy vďaka možnosti využívania smart kontraktov ponúka oproti Bitcoinu naozaj veľa možností využitia, kedy sa fantázii takmer medze nekladú. Ide tak o napríklad množstvo decentralizovaných aplikácií naprieč rôznymi odvetviami.
Decentralizácia – Na rozdiel od väčšiny konkurenčných platformových kryptomien je Ethereum preukázateľne decentralizované. To dokazuje napríklad množstvo ťažiarov, kedy je Ethereum rozhodne jednou z ťažiarov najobľúbenejších kryptomien. Okrem toho sa už v minulosti ukázalo, že aj napriek moc core vývojárov má na riadenie projektu naozaj vplyv sama komunita a ťažiari.
Známy a kvalitný tím – Tím core vývojárov Etherea, na čele s Vitalikom Buterinom, je rozhodne veľmi kvalitný a na Ethereu v súčasnosti pracujú jedny z najväčších svetových kapacít v oblasti kryptomien. Okrem iného je na Ethereum naviazaných hneď niekoľko ďalších vývojárskych spoločností, ktoré sa starajú o rozvoj Etherea, ako napr. Consensys. Dohromady tak na Ethereu aktívne pracuje až viac ako 250 000 vývojárov!
Záujem spoločností – O Ethereum má záujem veľké množstvo malých i veľkých spoločností, kedy sa Ethereu vo využívanosti mimo transakcie môže rovnať máloktorá kryptomena (dlhodobo zatiaľ žiadna).
Blížiace sa novinky – V najbližších rokoch sa máme na Ethereu naozaj na čo tešiť, kedy najdôležitejším je rozhodne prechod na Ethereum 2.0. Okrem toho sa ale rieši množstvo návrhu na vylepšenie siete (EIP) ako napr. EIP-1559, ktoré môže priniesť revolúciu v oblasti poplatkov.

Prečítaj si aj

More From Author

+ There are no comments

Add yours